آنها بازار تنظیم ماه رمضان اخبار اقتصادی و بازرگانی

آنها: بازار تنظیم ماه رمضان اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی علت زیاد کردن تعرفه واردات خودروهای هیبریدی / نوبخت

رئیس شرکت برنامه و بودجه راجع به انتقادات مطرح شده است نسبت به زیاد کردن تعرفه واردات خودروهای هیبریدی با توجه به سهمی که می‌تواند در کم کردن آلودگی هوا داشته ب

علت زیاد کردن تعرفه واردات خودروهای هیبریدی / نوبخت

نوبخت : علت زیاد کردن تعرفه واردات خودروهای هیبریدی

عبارات مهم : آلودگی

رئیس شرکت برنامه و بودجه راجع به انتقادات مطرح شده است نسبت به زیاد کردن تعرفه واردات خودروهای هیبریدی با توجه به سهمی که می تواند در کم کردن آلودگی هوا داشته باشند با ارائه توضیحاتی گفت این خودروها اثر چندانی در کم کردن آلودگی هوا در شهرها نداشته و پایین ماندن تعرفه موجب ایجاد رانت می شد.

به گزارش ایسنا، امروز (سه شنبه) شرکت برنامه و بودجه نشست خبری با حضور محمدباقر نوبخت، مدیر این شرکت برگزار کرد. در چند روز اخیر این دومین نشست خبری در شرکت برنامه و بودجه است که با محور تبیین برنامه های اشتغال بودجه ١٣٩٧ برگزار می شود.

علت زیاد کردن تعرفه واردات خودروهای هیبریدی / نوبخت

رئیس شرکت برنامه و بودجه یادآور شد که آینده نگری دولت ایجاد یک میلیون و ٣٣ هزار شغل در سال آینده است که حدود ٣٢٧ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری را دربرمی گیرد. از این مبلغ بیش از ٧٣ هزار میلیارد تومان در طرح کارآفرین و ٢٥٤ هزار میلیارد تومان در بودجه های عمرانی سرمایه گذاری می شود.

‏‎چرا تعرفه واردات خودروهای هیبریدی اوج رفت؟

رئیس شرکت برنامه و بودجه راجع به انتقادات مطرح شده است نسبت به زیاد کردن تعرفه واردات خودروهای هیبریدی با توجه به سهمی که می‌تواند در کم کردن آلودگی هوا داشته ب

در جریان توضیح مدیر شرکت برنامه و بودجه راجع به برنامه دولت جهت تحول در حمل و نقل درون و برون شهری به منظور ایجاد شغل و کم کردن آلودگی هوا، این عنوان مطرح شد که آیا دولت تعرفه واردات خودروهای هیبریدی را هم از پنج به ٤٥ درصد زیاد کردن داده در حالی که می تواند موجب کم کردن آلودگی هوا شود؟ نوبخت در این باره گفت که آنچه در عمل می تواند وارد کم کردن آلودگی هوا شود، خودروهای برقی هستند که تعرفه آنها صفر هست. ولی خودروهای هیبریدی سوخت بنزین هم دارند و از یک سرعتی به اوج از برق استفاده می کنند که این سرعت عموما جهت خارج از شهر هست، بنابرین کمک چندانی به کم کردن آلودگی هوا در شهر نمی کنند. در این حالت پایین ماندن تعرفه آنها نسبت به سایر خودروها می تواند موجب ایجاد رانت شود از این رو تصمیم به زیاد کردن تعرفه واردات آنها مانند بقیه خودروها گرفتیم.

تغییر قیمت حامل های انرژی منوط به تصمیم مجلس

اما در جریان بررسی تبصره(١٨) لایحه بودجه سال آینده که در آن درآمد ١٧ هزارو ٤٠٠ میلیاردی از محل زیاد کردن قیمت حامل های انرژی آینده نگری شده است بود، با توجه به انجام مخالفت هایی در مجلس جهت زیاد کردن قیمت بنزین که قیمت ١٥٠٠ تومانی آن مطرح بود، اخیرا قیمت ١١٥٠ تومانی در مجلس مطرح شد. نوبخت راجع به تایید و یا رد این پیشنهاد گفت که مجلس مبلغ ١٧.٤ هزار میلیارد تومانی را به ١٠ هزار میلیارد تومان کم کردن داده و محل تامین آن را به فروش املاک تملیکی عوض کردن داده هست. از این رو جهت هر عوض کردن در قیمت حامل ها منتظر نظر و مصوبه مجلس هستیم.

علت زیاد کردن تعرفه واردات خودروهای هیبریدی / نوبخت

وی در این باره که عملکرد نشان داده که فروش املاک قاچاق و سایر املاک تملیکی در سال به ١٠٠٠ میلیارد تومان هم نمی رسد، بنابراین آیا این پیشنهاد تصویب شده است هست، گفت که این پیشنهاد دولت نبوده و باید استدلال مجلس را راجع به این اقدام پرسید.

دلار جواب نگرفت

در ادامه این جلسه رییس شرکت برنامه و بودجه در پاسخ به پرسش ایسنا راجع به جریان اخیر بازار ارز توضیحاتی ارائه کرد. او در مورد این که وی بارها تاکید کرده بود که دلار 4200 تومانی مورد تایید دولت نیست و قیمت غیررسمی به شمار رفته به زودی تعدیل می شود، ولی در روزهای گذشته با وجود انتظاراتی که جهت کم کردن قیمت وجود داشت از مرز 4400 تومان هم عبور کرده و اختلاف قیمت از شهریورماه تاکنون به حدود 700 تومان رسیده و می تواند رانت های خاص خود را به همراه داشته باشد، در این شرایط برنامه دولت جهت بازار ارز چیست، گفت که سیاست دولت حفظ ارزش پول ملی بوده و همچنان بر آن تاکید دارد. از این رو همکاران من همواره در شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی به دنبال سیاستی هستند که بتوان این مهم را محقق کرد.

رئیس شرکت برنامه و بودجه راجع به انتقادات مطرح شده است نسبت به زیاد کردن تعرفه واردات خودروهای هیبریدی با توجه به سهمی که می‌تواند در کم کردن آلودگی هوا داشته ب

نوبخت راجع به این که شما معتقدید که باید صرافی ها خود را با قیمت های واقعی منطبق کنند ولی در همین حال شاهدیم که بانک مرکزی قیمت های پایه اعلامی به صرافی بانک ها را حتی بالاتر از آنچه که در روز قبل رقم خورده و اعلام می کند عاملی بر زیاد کردن قیمت دلار هست، اظهار کرد: تا جایی که مطلع هستم همواره تاکید ما بر همین سیاست حفظ ارزش پول ملی بوده است و البته در جریان این اتفاق خاص که بانک مرکزی قیمت پایه را اوج اعلام کند، نیستم، ولی در هر صورت سیاست بر این است که بتوان در مقاطع متفاوت حتی شرایطی که ناشی از پرسشها سیاسی و یا سایر جهات است بازار را کنترل کرد.

علت زیاد کردن تعرفه واردات خودروهای هیبریدی / نوبخت

واژه های کلیدی: آلودگی | برنامه | واردات | هیبریدی | آلودگی هوا | لایحه بودجه | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs