آنها بازار تنظیم ماه رمضان اخبار اقتصادی و بازرگانی

آنها: بازار تنظیم ماه رمضان اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی با تاکید سران اصلاحات آمدم/ نفت۱۴۰دلاری تکرارنمی‌شود مگر با جنگ ، نباید به دوران تحریم برگردیم، جهانگیری

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: کشور از نظر من در موقعیت حساسی قرار دارد، از نظر سیاست خارجی، اوضاع جهانی و منطقه ای که در آن قرار داری

با تاکید سران اصلاحات آمدم/ نفت۱۴۰دلاری تکرارنمی‌شود مگر با جنگ ، نباید به دوران تحریم برگردیم، جهانگیری

جهانگیری: با تاکید سران اصلاحات آمدم/نباید به دوران تحریم برگردیم/نفت۱۴۰دلاری تکرارنمی شود مگر با جنگ

عبارات مهم : اقتصاد

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: کشور از نظر من در موقعیت حساسی قرار دارد، از نظر سیاست خارجی، اوضاع جهانی و منطقه ای که در آن قرار داریم، از نظر توسعه ای در یک پیچ تاریخی هستیم.

به گزارش خبرآنلاین، اسحاق جهانگیری در نخستین برنامه انتخاباتی خود در رادیو کشور عزیزمان ایران با اشاره به اینکه انتخاباتی بزرگ و آینده ساز در پیش داریم، گفت: انتخاباتی که هرکسی در آن با ایفای نقش خود و با رای آگاهانه اش کاری می کند که در برابر خداوند و ملت کشور عزیزمان ایران پاسخگو باشد. من هم برهمین اساس می خواهم بگویم آیا به عنوان نامزد ریاست جمهوری آمده ام.

با تاکید سران اصلاحات آمدم/ نفت۱۴۰دلاری تکرارنمی‌شود مگر با جنگ ، نباید به دوران تحریم برگردیم، جهانگیری

وی افزود: کشور از نظر من در موقعیت حساسی قرار دارد، از نظر سیاست خارجی، اوضاع جهانی و منطقه ای که در آن قرار داریم، از نظر توسعه ای در یک پیچ تاریخی هستیم، هم وقت هایی کم نظیری داریم هم با مسائل، تنگناها و تهدیدهای مختلفی روبرو هستیم.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: سابقه، تجربه و تخصص و توانایی دارم که احساس کردم که باید آن را در خدمت کشور و مردمم قرار دهم. من فرزند محرومیت های این آب و خاک هستم، فرزند کشور عزیزمان ایران هستم، با تلخی ها و شیرینی های این ملت زندگی کرده ام، با هزینه های فراوان این ملت و کشور از سالهای سخت پیش انقلاب تا کنون تجربه آموختم و چیزها یاد گرفتم. آموخته ام که جهت برداشتن قدم های رو به جلو و برنگشتن به گذشته های تلخ چه باید کرد و چه کاری نباید کرد.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: کشور از نظر من در موقعیت حساسی قرار دارد، از نظر سیاست خارجی، اوضاع جهانی و منطقه ای که در آن قرار داری

وی با بیان اینکه کشور ۴ سال سخت را با تدبیر و امید پشت سرگذاشته هست، خاطرنشان کرد: دولت با استفاده از ظرفیت ملی و توان کارشناسان و نخبگان مخاطرات فراوانی که با تحریم ها و تهدیدهای بین المللی بوجود آمده بود کم کردن داده هست. ما نیازمند استمرار همان روش ها هستیم. امنیت خوبی داریم ولی باید امنیت را پایدار کنیم.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: ما در انقلاب تصمیم های مهمی اتخاذ کردیم و آخر جنگ تصمیم مهمی در کشور بود. راجع به آخر جنگ نقدها و صحبت هایی هست، ولی هیچ کسی قبول ندارد که باید به وقت جنگ برگشت. چالش هسته ای تصمیم بزرگی بود و احتمالا نقدهایی هم داشته باشند، ولی هیچ کسی قبول ندارد که باید به دوران تهدیدها و تحریم ها برگردیم.

جهانگیری با بیان اینکه گام های موثری در راه آزادی عدالت و توسعه برداشتیم، ولی باید این قدم ها را بلندتر و محکم تر بر داریم، گفت: دولت در این سال ها واقعا مظلوم بوده و همه ظرفیت های کشور و همه توانایی های ملت جهت برطرف همه پرسشها هنوز به طور کامل به کار گرفته نشده هست. ما هنوز در نیمه راه هستیم و نباید از راه عقلانیت، اصلاحات و اعتدال برگردیم.

با تاکید سران اصلاحات آمدم/ نفت۱۴۰دلاری تکرارنمی‌شود مگر با جنگ ، نباید به دوران تحریم برگردیم، جهانگیری

عضو حزب عاملان تصریح کرد: با صلاح دید بزرگان اصلاحات و تاکید آقای روحانی جهت ایفای همین مسئولیت به صحنه آمدم. به عنوان مکمل و یاوری جهت دفاع و پیشبرد راه اصلاحات و اعتدال به میدان آمدم.

وی افزود: هیچ گاه خودم را طلب کار نظام و کشور ندانستم و تجربه کاری را از دولت شهید رجایی و در دولت های مهندس موسوی و هاشمی و دولت خاتمی و اکنون در دولت آقای روحانی سطوح متفاوت مسئولیت از جهاد سازندگی دهستان، شهرستان، استان و نمایندگی مجلس، استاندار، وزارت و معاون اولی را پشت سر گذاشتم.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: کشور از نظر من در موقعیت حساسی قرار دارد، از نظر سیاست خارجی، اوضاع جهانی و منطقه ای که در آن قرار داری

جهانگیری با بیان اینکه امروز توانسته ام به عنوان حلقه وصل نیروهای خدوم باشم و سیاست ها و دغدغه های رهبری در اقتصاد مقاومتی را با فرماندهی ستاد اقتصاد مقاومتی پیش ببرم و عهده دار اجرای برنامه های توسعه ای مدیر جمهور باشم، افزود: امروز به برنامه های جاری و توسعه ای کشور اشراف دارم. اوضاع امروز کشور را سیاه و تیره و تار نمی بینم ولی پرسشها جاری اعم از سیاسی، اقتصادی، اجتماعی را جدی می دانم. آینده را نامشخص و مبهم نمی بینم، ظرفیت های کنونی کشور و نقاط ضعف و قوت دستگاه های اجرایی را می شناسم و به اعتبار تجربه و دانسته ها و توانی که در میان نخبگان، زنان و جوانان و هرکس که وقت خدمت نداشته اند یا امکان حضور نداشته اند، راه حل ها را می دانم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه این برنامه رادیویی با بیان اینکه در خانواده ای معمولی متولد شدم، عنوان کرد: پدرم کارگر معدن بوده هست. کسانی که با معدنکاری آشنا دارند، می دانند این شغل، جزو سخت ترین کارها هست. تونل های طولانی و نان حلال کار سخت و دشواری هست. تحصیلاتم را در سیرجان طی کرده و در انقلاب در سیرجان بودم. شهید نصیری – که از شهدای هفت تیر است – معلم ما بود.

با تاکید سران اصلاحات آمدم/ نفت۱۴۰دلاری تکرارنمی‌شود مگر با جنگ ، نباید به دوران تحریم برگردیم، جهانگیری

جهانگیری اضافه کرد: دوران دانشگاه را در دانشگاه باهنر گذراندم و در مبارزات دانشجویی فعال بودم و در مبارزه مردم کرمان در برابر نظام ستمشاهی در مسجد ملک مورد نشانه قرار گرفتم که سالم ماندم. تحصیل را در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه صنعتی شریف و دکتری در دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات گذراندم. در دوران انقلاب با کشیدن طعم فقر به همراه بخشی از دانشجویان به منطقه ریگان بم حرکت کردیم که در آن دوران دهستان بود و اینک به شهرستان تبدیل شده است هست. به همراه روستاییان خدمت در دِه را شروع کردیم و این در حالی بود که هنوز امام فرمان تشکیل جهادسازندگی را صادر نکرده بود. با صدور فرمان جهاد در منطقه جیرفت و کهنوج که منطقه بسیار فقیر بود، ولی با مردمی مهمان نواز، مسئولیت جهاد را در شهرستان شروع کردم.

عضو حزب عاملان افزود: در این دو سال مسئولیتم، با جوانان عزیز آشنا شدیم و فعالیت هایی را با همکاری یکدیگر انجام دادیم. بعد به کرمان آمدم و عضو شورای جهاد استان شدم و همزمان مسئول پشتیبانی جهاد سازندگی استان را عهده دار شدم. در دوره دوم مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده جیرفت به مجلس راه یافتم و عضو کمیسیون برنامه و بودجه شدم.

جهانگیری ادامه داد: همزمان با عضویت در این کمیسیون با حکم آیت الله هاشمی که علاوه بر ریاست مجلس، فرمانده جنگ هم بودند، عضو گروه مشاوران مالی جنگ شدم که مردها عبدالله نوری و علی آقامحمدی نیز عضو این گروه بودند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با یادآوری اینکه در دوره سوم نیز مجددا نماینده مجلس شدم، بیان کرد: علاوه بر عضویت در کمیسیون برنامه و بودجه، در کمیسیون تخصیص ارز نیز پیگیر کارهای بزرگ کشور بودم. همزمان در بعثه امام نیز با حکم مدیر بنیاد شهید انقلاب حضور داشتم و در تدوین برنامه اول توسعه کشور در مجلس به دولت آیت الله هاشمی کمک خاص ای کردم.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه در سال ۱۳۷۱ از سوی دولت به عنوان استاندار اصفهان گزینش شدم، گفت: یکی از عالی ترین دوران کاری ام را در اصفهان تجربه کردم. هنوز بعضی اوقات که با اصفهانی ها روبه رو می شوم، آنها قدردان من و من شرمنده آنها می شوم. در این دوران، توسعه استان از سرعت خوبی برخودار بود و رابطه صمیمی با علما، بازیگران و صورت های معروف و نخبگان از جریانات متفاوت داشتم.

جهانگیری با بیان اینکه با انتخابات سیدمحمد خاتمی به عنوان مدیر جمهور با دعوت ایشان به عنوان وزیر معاون و فلزات گزینش شدم، اظهار داشت: در این دوره تمرکز مهم بر توسعه بخش معادن و فلزات بود. بخشی که در مناطق متفاوت و محروم کشور قرار داشت از شمال تا جنوب و شرق تا غرب. در این دوران، قانون معادن اصلاح شد و در توسعه فولاد و مس و سایر فلزات قدم های بزرگی برداشته شد. در برنامه سوم توسعه دو وزارتخانه معاون و فلزات و صنایع در یکدیگر ادغام شدند، با ادغام وزارتخانه ها، وزارت صنایع و معادن با تصویب مجلس تشکیل شد و با حکم مدیر جمهور و رای مجلس به عنوان وزیر صنایع و معادن گزینش شدم. در بیش ازپنج سال مسئولیتم، یکی از عالی ترین دوران صنعتی کشور عزیزمان ایران پشت سر گذاشته شد.

این نامزد اصلاح طلب ادامه داد: جهت نخستین بار در این دوران، استراتژی توسعه صنعتی کشور با همکاری دانشگاهیان نوشته شد. در این دوران پنج سال به صورت مستمر رشد کشور دو رقمی بود و رشد سرمایه گذاری صنعتی در کشور بسیار اوج بود. بخش صنعت در این دوران در ایجاد اشتغال و حل مسئله بیکاری نقش بسیاری خوبی ایفا کرد، در این دوران، بخشی از گلوگاه های مهم شناسایی و برطرف شد که از جمله آنها، مهر عدم ساخت هست. اینکه هرکس می خواهد کالایی وارد کند به وزارت صنایع می آمد و این وزارتخانه اجازه می داد با زدن این مهر مقدار قابل توجهی رانت وارد جبیب آن واردکننده شود. سیاست تجاری در این دوران، مهمترین سیاستی شد که براساس آن، مشخص بود که کدام رشته با تعرفه پایین قابل مسابقه و کدام رشته نیازمند است که تعرفه بالاتری داشته باشد.

معاون اول مدیر جمهور با بیان اینکه صنعت ماشین در دوران وزارتم تحولی اساسی را بخود دید، خاطرنشان ساخت: مردم تا قبل از این دوره جهت تحویل ماشین تا دو سال منتظر می مانند و جهت تعیین رنگ خودرو، ده ها واسطه می تراشیدند. با زیاد کردن تیراژ ماشین تمام این کارها و واسطه ها برداشته شد تا جایی که خودروسازان جهت ماشین را قسطی می فروختند. زیاد کردن کیفیت و کم کردن قیمت از جمله سیاست های وزارت صنایع و معادن در دوران مسئولیتم بود، در این راستا، با خودروسازان بزرگ دنیا به صورت مستقیم وارد مذاکره شدیم تا آنها در کشور سرمایه گذاری کنند. همچنین تولید بعضی از خودروها مانند پیکان که به جز زیاد کردن آلودگی و ضربه زدن به اعتبارات کشور تولیدشان نتیجه ای نداشت، متوقف شد.

وی گفت: یکی از تصمیمات مهم در این دوران، ایجاد حساب ذخیره ارزی بود. از محل این حساب، به بخش های متفاوت صنعتی بودجه تخصیص داده شد. به طور مثال، با تخصیص بودجه به بخش سیمان، صنعت سیمان کشور دو برابر ظرفیت آن روز توسعه یافت و امروز به نقطه ای رسیده ایم که یکی از پرسشها مهم این است که سیمان تولید شده است به دنیا صادر شود. در سال ۸۴ تا ۹۲ از مسئولیت های دولتی کنار گذاشته شدم، در این دوره ماهنامه صنعت و توسعه را راه انداختم و بعضی از ایده هایی که به نظرم جهت توسعه کشور مورد نیاز است در این ماهنامه منتشر می کردم. البته بخشی از این وقت نیز صرف پرسشها شخصی شد. با این حال، در هر جلسه ای که جهت پیشرفت کشور از من دعوت شد، حضور یافتم.

جهانگیری با بیان اینکه از سال ۹۲ تاکنون به عنوان معاون اول کشور گزینش شدم، یادآور شد: در این دوران، نیاز بود تا اولویت های کشور شناسایی شود. تمرکز دولت در این دوران، بر حل پرسشها اساسی کشور تمرکز بود. در میان اولویت های کشور، مهم ترین عنوان حل مسئله هسته ای بود که با گزینش تیمی نیرومند از سوی مدیر جمهور از دیپلمات های برجسته و با مدیریت آقای روحانی و تحت رهبری مقام معظم رهبری پرونده هسته ای حل شد و بعضی وقت های تازه نیز ایجاد شد.

وی گفت: عنوان دیگری که دولت روی آن تمرکز کرد حل بحران اقتصادی بود.اقتصاد ما در شرایطی بود که در ۵۰ سال گذشته بی سابقه بود و بحران های مالی و تورم مسئله ای اساسی جهت ما بود. نیازمند حل مسئله تورم و حاکمیت انضباط پولی بودیم. جهت رونق بخشی به اقتصاد گام های بلندی برداشتیم، آنچه که در این برهه بیش از هرچیز به کمک دولت آمد سیاست های اقتصاد مقاومتی بود،امروز در دولت تدبیر و امید با گذشت دو سال از به کارگیری اقتصاد مقاومتی دستاورد های بزرگی در بخش اقتصاد به دست آوردیم.

این صورت سیاسی اصلاح طلب در ادامه با بیان اینکه در میادین یکسان دنبال این بودیم که به سهم مهم مان دست یابیم، گفت: به دنبال آن بودیم که به اندازه سهم مان برداشت کنیم هم در میادین نفتی و هم گازی.

وی ادامه داد: در وقت نفت ۱۴۰دلاری رییس جمهور می گفت سالی ۲میلیون شغل ایجاد می کنیم،اما اشتغال دردولتش صفر بود، نفت۱۴۰دلاری تکرارنمی شود مگر با جنگ.از رانتی برخودار نبوده ام.

واژه های کلیدی: اقتصاد | اقتصاد | برنامه | اقتصادی | جهانگیری | ریاست مجلس | رییس جمهور | نامزد ریاست جمهوری | انتخابات ریاست جمهوری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs